Investice pro začátečníky
- Tomáš Votava
- 16. 10. 2018
- Minut čtení: 3

Dnes je celá řada možností kam investovat. Uvedu zde několik základních, aby si i úplný začátečník mohl udělat lepší představu.
Běžné a spořící účty
Pro krátkodobou rezervu ano, pro dlouhodobou nikoliv. Na běžných a spořících účtech jsou aktuálně sazby okolo 1 % p.a. a inflace je dle ČNB 2,3 %. Znamená to, že každý rok s jistotou ztratíte 1,3 %! Bohužel ještě spousta lidí nechává své dlouhodobé úspory na těchto účtech. Takže na pokrytí propadu příjmu při nemoci, ztráty zaměstnání, dovolené nebo opravy auta je vhodné využít spořící účet, pro spoření na důchod určitě ne.
Stavební spoření
Díky státní podpoře, která je 10 % z ročního vkladu, maximálně však 2 000 Kč, je "stavebko" velmi oblíbené. S penězi však nepočítejte minimálně 6 let, jinak přijdete o státní podporu. Výhodou je možnost financování koupě nebo úpravy bydlení za zvýhodněných podmínek. Na delší horizont 10 let a více se efektivita stavebního spoření snižuje, protože jsou na smlouvách nízké úroky. Historicky se také snižovala státní podpora. Původně byla stanovena na 4 500 Kč ročně.
Doplňkové penzijní spoření (III. pilíř)
Podobně jako u stavebního spoření i zde hraje významnou roli státní podpora. Maximálně můžete získat 230 Kč při měsíční investici 1 000 Kč. Dále můžete získat úsporu na dani, ale pouze u příspěvku v rozmezí od 1 000 Kč měsíčně do 3 000 Kč měsíčně. Pokud jste zaměstnáni, tak Vám může zaměstnavatel přispívat v rámci benefitů. Můžete si také vybrat v jakém účastnickém fondu budete chtít své peníze zhodnocovat. Nevýhodou zůstává nemožnost výběru v případě potřeby. Prostředky si můžete vybrat až v 60-ti letech. Pokud tedy chcete peníze dříve než šedesáti, volte raději jinou možnost.
Dluhopisy
Dluhopisů je několik druhů. Uvedu zde nejčastější s tzv. pevným kuponem. Můžete je nakoupit buď od státu, nebo od firmy. Vydávají se na pevně stanovenou dobu. Vždy víte dopředu, jaký úrok dostanete (proto pevný kupon). Důležité je zjistit, kdo je vydavatelem dluhopisu, protože pokud by zkrachoval, o své prostředky přijdete. Pokud se však bavíme o dluhopisech nadnárodních firem nebo stabilních států, pravděpodobnost ztráty prostředků se tím snižuje na minimum. Proto také za svou investici dostanete většinou násobně více, než na spořících účtech. Po stanovené době dostanete vložené prostředky + úrok. Můžete je prodat i dříve, ale záleží na tržní ceně dluhopisu. Jinými slovy, musíte najít někoho, kdo ho od Vás odkoupí a za kolik.
Akcie
Akcie znamená, že máte podíl na dané společnosti. Jak hlasovací právo (v případě většího objemu), tak i podíl na zisku společnosti. Někdy je zisk rozdělen mezi akcionáře formou dividendy a někdy je reinvestován zpět do rozvoje. U akcie nikdy nikdo přesně neví, jak se bude za týden, měsíc, rok nebo 10 let vyvíjet. Obecně se očekává, že firma chce růst a tím zvyšovat svou hodnotu. Proto se také u akcií doporučuje delší horizont 10 let více. V čase se cena akcie mění, takže počítejte, že jeden měsíc můžete být třeba + 10 % a druhý klidně - 20 %. Důležité je nepodléhat emocím a držet se nastaveného cíle. Ostatně akciový index S&P 500 a jeho dlouhodobý růst je toho důkazem. Nikdy nedávejte všechna vejce do jednoho košíku - u akcií to platí také. Nespoléhejte se pouze na jednu akcii ale rozložte investici do několika firem.
Podílové fondy
Existují tisíce fondů s různým zaměřením na odvětví, regiony, atd. Zde je důležité vědět co od investice očekávám a podle toho volit horizont a složení fondu. Může být například čistě akciový pro delší horizont, smíšený (obsahuje jak dluhopisy, tak i akcie), čistě dluhopisový atp. Můžete si ho představit jako koš cenných papírů o které se stará portfolio manažer. Například místo nákupu několika akcií tak můžete nakoupit jeden fond, který již několik desítek nebo stovek akcií obsahuje. Výhodou je profesionální správa, možnost nákupu od nízkých částek (většinou 500 Kč měsíčně nebo 10 000 Kč jednorázově), dostupnost prostředků a volba dle zaměření fondu. Nevýhodou mohou být náklady na nákup a správu fondu.
Komodity
Pod komoditami si můžete představit různé kovy, zemědělské plodiny nebo třeba ropu. Komodity nejsou vhodné pro začátečníky. Zkuste si představit, že někde budete uchovávat barel ropy a pak hledat kupce. Můžete zkusit koupit kus zlata, ale náklady na pořízení a uchování jsou většinou nepoměrné k potenciálnímu zisku. Často se investuje do komodit přes nákup akcií firem, které komoditu těží nebo zpracovávají. Zkušení investoři nakupují komodity pomocí finančních derivátů, kde dojde k uzavření dohody o nákupu nebo prodeji, ale k finálnímu vypořádání ve skutečnosti nedochází. Jsou to tedy spíše spekulace.
Umělecká díla, starožitnosti
Jako doplnění portfolia, proč ne. Pokud se však v tomto prostředí nepohybujete, je veliká pravděpodobnost, že na Vás vydělají zkušenější investoři.
Kryptoměny
Jak je uvedeno v úvodu článku, zmiňuji pouze investice. Kryptoměny dnes stále nepovažuji za investici, ale pouze za spekulaci. U kryptoměn je totiž skoro nemožné určit, jakou mají reálnou hodnotu. Podle čeho se tedy chcete rozhodovat, že cena za danou měnu je vysoko nebo nízko?
Takto bych shrnul velice okrajově dnešní možnosti, do čeho začít investovat a kde sbírat postupně zkušenosti.
Pokud Vás investování zajímá a chcete se dozvědět více, neváhejte mi napsat nebo zavolat a rád to s Vámi proberu osobně podrobněji.
Comments